Jazz w Siedlcach

15 października 2021

"Jazz Standards’ Festival miał być imprezą przybliżającą siedleckiej publiczności pełne spectrum muzyki jazzowej. Dlatego też przyjęto formułę edukacyjną, polegającą na prezentacji trzech podstawowych stylów: jazzu tradycyjnego, epoki swingu i tzw. straight ahead, czyli nurtu głównego będącego podstawą rozwojową jazzu nowoczesnego.

Standardy jazzowe od zawsze były inspiracją do twórczych poszukiwań, stanowiły swoiste abecadło i korzenie tej muzyki. Wykonywane w niezliczonych aranżacjach przez największych światowych wykonawców stały się źródłem i kanwą twórczości dla całych pokoleń jazzmanów. Nie było lepszych przykładów, aby osiągnąć zamierzony cel Festiwalu. Warunkiem sukcesu było zapewnienie wykonawców o najwyższym  poziomie artystycznym – stąd na festiwalowej estradzie pojawiła się niemal cała czołówka polskich muzyków tego nurtu, a wkrótce wiele gwiazd jazzu z USA i Europy. Pieczołowita dbałość o wysoki poziom artystyczny sprawiła, że Jazz Standards’ Festival zyskał sobie nie tylko uznanie lokalnej publiczności, ale także  należną mu markę na rynku krajowym. Wtedy to zrodził się pomysł zorganizowania równolegle z festiwalem konkursu dla młodych jazzmanów, który cieszył się niesłabnącym powodzeniem, a jego laureaci zajmują dziś czołowe miejsca w ankietach „Jazz Forum” i są liderami wielu czołowych polskich zespołów.

Dwadzieścia dwie edycje Festiwalu to 58 koncertów, 56 jam sessions,  219 zespołów z udziałem ponad 900 muzyków krajowych i 120  zagranicznych, to 700 godzin obcowania z Wielką Sztuką, niezliczona ilość przeżyć i wzruszeń dla ponad 12 tys. widzów". - wspomina siedlecki jazzman Maciej Dziekoński.

Pamięć o tych wydarzeniach utrwala prezentowana wystawa materiałów archiwalnych.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2021-10-15
Data publikacji:2021-10-15
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:3111