Niepodległa. Historie z rodzinnych archiwów

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

30 grudnia 2021

„Niepodległa. Historie z rodzinnych archiwów” to wystawa przygotowana przez Archiwum Państwowe w Siedlcach, stworzona w ramach ogólnopolskiego projektu Archiwa Rodzinne Niepodległej.

Wystawa prezentuje dokumenty i zdjęcia z archiwum rodzinnego Ludwika Pytla, została udostępniona przez jego wnuka Tomasza Pytla. Przygotowano ją z myślą o tych, którzy interesują się archiwami rodzinnymi, poszukiwaniami genealogicznymi oraz historią „Małej Ojczyzny”. Celem wystawy jest chęć zwrócenia uwagi na dokumenty przechowywane w rodzinnych zbiorach, nierzadko zapomniane, a mające wartość historyczną.

Archiwa rodzinne są częścią polskiego dziedzictwa narodowego. Na podstawie zgromadzonych w nich dokumentów możemy odtworzyć nie tylko historię pokoleń danej rodziny, ale także fragmenty dziejów naszego kraju. Archiwa rodzinne są cennym źródłem  do poznania obyczajowości i życia codziennego naszych przodków. Dokumentują dzieje rodzin o szlacheckich i ziemiańskich korzeniach, tradycjach inteligenckich, mieszczańskich, chłopskich i robotniczych. W archiwach rodzinnych można natrafić na różnego rodzaje dokumentów, jakie powstawały na przestrzeni dziejów i wytwarzane były prze różne osoby oraz instytucje. Są to fotografie, dokumenty metrykalne, własnościowe, sądowe, poświadczające szlachectwo, narodowość, wykształcenie, tożsamość, zameldowanie, przebieg pracy zawodowej, służby wojskowej, telegramy, pocztówki i listy, nierzadko posiadające walory literackie, dzienniki, pamiętniki i wspomnienia, zaproszenia, wycinki prasowe, książki, rożnego rodzaju bibeloty będące przejawem różnorakich zainteresowań, a także korespondencja o charakterze osobistym i zawodowym: karty pocztowe, życzenia okolicznościowe. Dokumenty te odzwierciedlają działalność kulturalną, polityczną, społeczną, kombatancką naszych przodków.

Prezentowane na wystawie dokumenty pochodzące z archiwum rodzinnego Ludwika Pytla ukazują losy Polaków w okresie dwudziestolecia międzywojennego oraz podczas II wojny światowej. Na wystawie zachowano oryginalną pisownię oraz odmianę nazwisk w dokumentach.

 

ZOBACZ WYSTAWĘ

Galeria

  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2021-12-30
Data publikacji:2021-12-30
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:3994